PRODUKTY PRZYŚPIESZAJĄCE METABOLIZM

Jedna z czytelniczek podsunęła mi pomysł na kolejny post. Pewnie wielu z was zastanawia się jakie produkty mogą przyśpieszyć metabolizm. Zaraz do tego przejdę, jednak na początku chciałabym wam przybliżyć, co to w ogóle jest metabolizm.

Jest to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nim przemian energii zachodzących w żywych komórkach, stanowiący podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Procesy te powodują rozmnażanie i wzrost komórki, a także zarządzanie swoją strukturą wewnętrzną oraz reagowanie na bodźce zewnętrzne.  Na metabolizm składa się szereg procesów, a jednym z nich jest PPM. Jest to nic innego jak- PODSTAWOWA PRZEMIANA MATERII, czyli to najniższy poziom przemian energetycznych, który warunkuje dostarczenie energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach bytowych.  Badania potwierdzają również tezę, iż u kobiet PPM, w stosunku do powierzchni skóry, jest około 7% niższa niż u mężczyzn. Wpływają na to głównie różnice w budowie ciała, a przede wszystkim większa zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet.Warto też dodać, że wraz z wiekiem poziom podstawowej przemiany materii zmniejsza się. Od 21 roku życia, co 10 lat spada o 2%.

Tempo metabolizmu jest zależne od kilku aspektów:
*wiek,
*płeć,
*uwarunkowania genetyczne,
*odżywianie.

I właśnie na ten ostatni aspekt, my ludzie możemy wpłynąć. Jeśli chcemy „podkręcić” metabolizm powinniśmy spożywać odpowiednie produkty, aby się tak stało. Jednak, by te produkty faktycznie były skuteczne, muszą być poparte innymi czynnikami. Po pierwsze, co jest najważniejsze. Ilość posiłków w ciągu dnia, nie może kończyć się na dwóch, czy nawet trzech. Każdy to powtarza i ja też będę, że bez śniadania, to nawet nie powinno się z domu wychodzić. Jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ma uzupełnić braki żywieniowe, których „dopuściliśmy” się w czasie snu, a także dodać energii na początek dnia. Rolą śniadania jest wybudzenie naszego organizmu ze snu, pobudza trawienie, czym przyczynia się do przyspieszenia przemiany materii.
O jednym takim „przyśpieszaczu” wspominałam jakiś czas temu, a dokładniej mam na myśli kawę. Do tego można również zaliczyć: Grejpfrut, zieloną herbatę,  jogurt naturalny, jabłko, szpinak, fasola, papryczki jalapenio, brokuły, curry, cynamon, mleko sojowe. Wydaje mi się, że każdy jest w stanie znaleźć coś z tych produktów, co lubi i wprowadzić je do swojej diety. Jako iż na kawę poświęciłam cały post, to i obiecuję wam, że powyższe produkty również spotka ten zaszczyt i zostaną dogłębnie zanalizowane.

Prócz produktów i zmiany nawyków żywieniowych, metabolizm możemy przyśpieszyć za pomocą aktywności fizycznej. Im więcej człowiek ma tkanki mięśniowej, tym więcej nasz organizm spala tkanki tłuszczowej. Każdy kg mięśni spala ok. 50kcl.  Wnioski nasuwają się same. Jeśli chcemy utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie, a nawet go „podkręcić” należy połączyć zdrową dietę z wysiłkiem fizycznym, a efekt murowany 🙂 Ważne jest, by to był systematyczny wysiłek fizyczny. Lepiej wyjść pobiegać nawet na te 20 minut, niż nie zrobić niczego.

Reklamy

27 uwag do wpisu “PRODUKTY PRZYŚPIESZAJĄCE METABOLIZM

  1. Zdrowe odżywianie i dużo ruchu to podstawa 😉

    P.S. Jeśli chcesz wziąć udział w rozdaniu na moim blogu musisz spełnić wszystkie kryteria (póki co odpowiedziałaś tylko na pytanie ;)). pozdrawiam!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s