COFFEE TIME

 (google.pl)

Długo nie musiałam się zastanawiać nad kolejnym tematem jaki pragnę poruszyć. Pije ją co druga osoba nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie Poranek z tym napojem stał się dla wielu osób pewnym rytuałem, a niektórzy gdy nie zdążą jej wypić przed wyjściem z domu są senni, rozdrażnieni i nie mogą się na niczym skupić. O czym mowa?

Nie trudny chyba się domyśleć, że mam na myśli kawę. Wielu ludzi uważa,że kawa pochodzi z Kolumbii, ale jest to błędne myślenie.
Pierwsze ziarenka kawy pojawiły się w dalekiej Etiopii. I od momentu jak tylko pojawiła się tak zaczęła wzbudzać kontrowersje do dnia dzisiejszego. Naukowcy jasno nie potrafią jej określić jako „dobrą” lub „złą”. Ma wady i zalety. Na początku sprzedawano ją w aptekach i traktowano jak lek, aktualnie jest ogólnodostępna. Picie kawy nie ma jednoznacznego wpływu na nasze zdrowie. Kofeina zawarta w kawie nie ma nic wspólnego z cholesterolem czy też ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu, chorób serca, ale faktycznie może zwiększyć tętno przy rzadkim spożywaniu tego specyfiku. Wiele ludzi przestrzega przed piciem kawy, gdyż wypłukuje wapń zy magnez z organizmu, ale trzeba przyznać, że wypijając do 4 filiżanek kawy dziennie, dzieje się to w takim bardzo niewielkim zakresie, że nie wpływa na nasze zdrowie w żaden sposób.

Kawa chwilowo podnosi IQ i polepsza pamięć krótkotrwałą, a do tego ułatwia koncentrację i dotlenia organizm. Ma pozytywny wpływ na trawienie i krążenie. Ważne dla osób dbających o linie i starających się zrzucić zbędne kilogramy, kawa jest jednym z tych produktów, która przyśpiesza metabolizm i poprawia perystaltykę jelit, co w bardzo ogólnym tłumaczeniu oznacza tyle iż ułatwia wypróżniani. Kawa wpływa również na sekrecje serotoniny- hormonu szczęścia, dopaminy i adrenaliny.Dzięki temu czujemy duży przypływ energii i chęć do działania. Tak jak już wspominałam we wcześniejszych postach, wszystko powinno się przyjmować w odpowiednich normach. Kawy powinno się spożywać do 4 filiżanek dziennie, czyli do 300/400 mg kofeiny. Samo działanie kawy różnie wpływa na każdego, jest to indywidualna sprawa. Jednych pobudza filiżanka kawy, inni pija ja jedynie z przyzwyczajenia i nie czują jej działania, ale to nie zmienia faktu, że zbyt duża ilość wypitej kofeiny powoduje problemy z układem nerwowym, a dokładniej może doprowadzić do bezsenności, nadwrażliwości czy też nerwowości.

I pewnie każdemu od razu nasuwa się pytanie jaka kawę powinno się spożywać. Czarną czy może jednak białą. Już śpieszę z odpowiedzią. Kofeina, która jest zawarta w czarnej kawie łatwiej wchłania, co przyśpiesza proces pobudzenia. Czarna kawa jest łagodniejsza dla naszego układu pokarmowego, a do tego jest mniej kaloryczna i nie powoduje uczucia „ciężkości”, jak to jest w przypadku białe kawy. Faktycznie czarna kawa w większym stopniu przyczynia się do wypłukiwania magnezu czy wapnia, jednak dodając odrobinę mleka ograniczamy utratę składników mineralnych. Biała kawa za to jest bardzo ciężkostrawna, efekt pobudzenia jest mniejszy i dużo później odczuwalny, a do tego spożywamy więcej kalorii. Jednak wybór należy do was i to jest kwestia upodobań.

Reklamy

12 uwag do wpisu “COFFEE TIME

  1. Kocham kawę! Najgorsze jest, gdy jeden z moich nauczycieli robi ją sobie na lekcji i czuć jej aromat! Znaczy lubię jej zapach, ale wiadomo, że nie będę mogła jej na tej lekcji wypić 🙂
    paulan01.blogspot.com/

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s